Замазка > Замазка
Правенето на замазка практически означава нанасянето на разтвор на пода в помещението. При нея приготвянето на разтвора трябва да се изпълни в съотношение 2:1 или пък 3:1 от пясък и цимент. Сред необходимите инструменти, с които специалистите непременно трябва да разполагат, са мистрия, шпакла и пердашка. Освен това е необходимо наличието на канчок, две – три пластмасови кофи или черен леген, които са необходими за бъркането на разтвора. Бормашина и бъркалка също са сред инструментите, които трябва да са в наличност. Най-важни от всички обаче безспорно са мастар от алуминий и качествен нивелир. При измазването на пода се спускат ступове или както още са известни те – „майки”. Нивелирът и мастарът се поставят вертикално на стената и се измерва нейната права линия. За целта нивелирът се поставя върху мастара, а мастарът върху стената. Необходимо е окото на нивелира да бъде точно по средата – на еднакви разстояния от двете черти. По този начин се установява къде стената е най-крива и респективно – най-права.
Следващ етап при замазка е спускането на майките. За направата на една такава майка трябва предварително да се поставят два фиксатора в двата му срещуположни края. На строителен език те са известни като „пилета”. В случай че мастарът е с дължина два и половина метра, то пилетата трябва да бъдат на разстояние едно от друго 2 – 2.20 м. Трябва да се подготвят и две парчета плочки и малко гипс, като плочките могат да са и с неправилна форма. Гипсът се бърка в канчока, а получената консистенция трябва да наподобява мека глина или пък гъст течен шоколад. Гипсът се маже на топки в горния и долния край на майката. След това двете предварително приготвени плочки се залепват на топките гипс. Идва ред да влязат в действие нивелирът и мастарът. Нивелирът се поставя върху мастара и в това положение последният се поставя върху двете пилета – те трябва да бъдат нивелирани по вертикалата. Тук е необходима внимателна и прецизна работа, без прилагането на ненужна сила. Когато двете пилета лежат в една равнина под мастара и нивелирът върху него показва точен вертикал, това е признак за пълната направа на пилетата.
След това идва ред и на самата майка. Пилетата вече са втвърдени достатъчно и това позволява нанасяне на мазилка по оста, която те са образували между себе си и нейното продължение извън тях – до тавана и до пода. За препоръчване е употребата на електрическа бъркалка, защото в противен случай бъркането трябва да се извършва на ръка с лопата. В едната пластмасова кофа се забърква шприц. Това е изключително рядък разтвор от теракол, с консистенция на рядка боза. В него трябва да се бърка с баданарката и да се нанася върху мястото, където ще бъде майката. Най-добрият вариант е хвърлянето му с мистрия и канчок. Вароциментовият разтвор се нанася веднага върху него, така че обемът му да надвишава с 4 – 5 мм този на пилетата. След нанасяне на разтвора се взима алуминиевият мастар, слага се на двете пилета и се дърпа нагоре – надолу по тях във вертикална посока. Това се прави до отстраняването на излишния разтвор, който е над определеното ниво с пилетата.